Kratke analize
Kratke analize so tematske avtorske objave. Obravnavajo aktualne vsebine, ki zaslužijo večjo pozornost in zanimajo širšo javnost. Običajno se nanašajo na objavljene kazalnike in dokumente ali pa gre za spremljanje učinkov aktualnih dogodkov. Avtorji prispevkov so strokovnjaki Urada RS za makroekonomske analize in razvoj.
Plačilna sposobnost poslovnih subjektov v Sloveniji
Desetletje okrevanja slovenskega gospodarstva, ki je večinoma že nadomestilo izgube iz finančno-gospodarske krize v letih 2008-2009, je v začetku leta 2020 doletela nova kriza, ki jo je povzročila epidemija Covid-19 in je zaostrila likvidnostne razmere v gospodarstvu. Plačilna sposobnost poslovnih…
Minimalna plača v Sloveniji v obdobju krize in konjunkture
Leta 1995 je Slovenija uvedla minimalno plačo, ki je predstavljala minimalno plačilo za polni delovni čas in je ob uvedbi zajemala vse dodatke k plači. Del dodatkov k plači se je izločil s spremembo zakona leta 2016, vsi pa z letom 2020. Večkrat se je spremenil tudi zakonski način določanja…
Zunanjetrgovinska menjava s covid-19 povezanimi proizvodi
Ob širjenju epidemije covid-19 po svetu so se pojavile tudi začasne prekinitve v mednarodni trgovinski menjavi posameznih proizvodov, ki so pomembni za boj proti njej. Covid-19 proizvodi, opredeljeni po nedavnem WCO-WTO seznamu, predstavljajo približno 4 % svetovnega izvoza. Največjih pet svetovnih…
Spremembe v strukturi zaposlenih in vpliv na rast plač
V analizi poskušamo odgovoriti na vprašanje, kako spremembe v strukturi zaposlenih vplivajo na rast plač skozi daljše časovno obdobje. Višina plač se namreč razlikuje med sektorji, ki zaposlujejo delovno silo različnih izobrazbenih, poklicnih, demografskih idr. struktur. Ko se…
Vpliv epidemije COVID-19 na turistično dejavnost
Turizem je ena izmed pomembnejših panog v svetu, saj poleg vpliva na bruto domači proizvod vpliva tudi na razvoj manj razvitih območij, na zaposlitev lokalnega prebivalstva in povečanje obsega naložb, pomembni pa so tudi neekonomski učinki turizma. Pandemija koronavirusa v kombinaciji s strogimi…
Vplivi Covid-19 na nekatere vidike kakovosti življenja in družbene blaginje
V začetku leta je v večini držav sveta prišlo do pojava in nenadzorovanega širjenja novega koronavirusa. Slovenija je 12. marca 2020 razglasila epidemijo COVID-19, s čimer je sledila razglasitvi pandemije Svetovne zdravstvene organizacije. Od takrat dalje je bila sprejeta vrsta omejitvenih ukrepov…
Konjunkturni pregled kazalnikov konkurenčnosti
V letu 2019 se je gospodarska rast v Sloveniji opazneje upočasnila, v izvoznem delu gospodarstva že tekom leta 2018. Razmere na trgu dela so bile še ugodne - relativno visoka rast plač in zaposlenosti – in so z običajnim zamikom odražale predhodno visoko aktivnost ter (vse bolj demografsko pogojeno)…
Indeks razvojne ogroženosti 2019
Indeks razvojne ogroženosti (IRO) je kazalnik, ki ga skladno z določili Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja uporabljamo za spremljanje regionalnega razvoja. Kaže razvojno ogroženost oziroma razvitost razvojnih (statističnih) regij in sodi med sestavljene kazalnike. V kratki analizi…
Negotovost izračunov proizvodne vrzeli
Proizvodna vrzel je pogosto uporabljan makroekonomski kazalnik stanja gospodarskega cikla, njena ocena pa je pomembna pri vodenju ekonomskih politik. Proizvodna vrzel izraža odstotno razliko med dejanskim realnim BDP in njegovo potencialno ravnjo. Potencialni BDP ni neposredno izmerljiv in je…
Ekološki odtis Slovenije in EU v obdobju 2000–2016
Ekološki odtis, ki ga Omrežje za globalni ekološki odtis (Global Footprint Network) izračunava kot primerjavo med človekovim povpraševanjem po naravi in zmožnostjo njene regeneracije, je sintezni kazalnik trajnosti. V Strategiji razvoja Slovenije, kjer je odtis naveden kot eden izmed kazalnikov…