Ekonomsko ogledalo
Ekonomsko ogledalo je namenjeno sprotnemu objavljanju in komentiranju tekočih makroekonomskih podatkov pa tudi izbranim temam s področja ekonomskega, socialnega in okoljskega razvoja. V publikaciji obravnavamo ključne kazalce gospodarskih gibanj in spremljamo potek izvajanja ekonomske politike. Publikacija izhaja v slovenskem in angleškem jeziku.
Ekonomsko ogledalo 5/2024
V Sloveniji se je proizvodnja predelovalnih dejavnosti po aprilskem povečanju maja skrčila, blagovni izvoz je nekoliko upadel. V prvih petih mesecih je bila proizvodnja predelovalnih dejavnosti podobna kot pred letom (0,2 % večja), blagovni izvoz pa večji (za 1,0 %). Razpoloženje v izvozno usmerjenih dejavnostih se je junija poslabšalo,…
Ekonomsko ogledalo 4/2024
Proizvodnja predelovalnih dejavnosti se je po precejšnjem skrčenju v marcu aprila povečala in približala ravnem iz prvih dveh mesecev leta, v prvih štirih mesecih je bila podobna kot v enakem obdobju lani. Blagovna menjava se je aprila v primerjavi z marcem zmanjšala, medletno je bila večja. V povprečju prvih štirih mesecev sta bila izvoz in uvoz…
Ekonomsko ogledalo 3/2024
Gospodarska aktivnost evrskega območja se je skladno s pričakovanji mednarodnih institucij v prvem četrtletju nekoliko povečala. Dobri so tudi obeti za drugo četrtletje. Aprila se je kazalnik nabavnih menedžerjev za evrsko območje prvič v desetih mesecih povzpel nad vrednost 50 (nakazuje mejo med rastjo in krčenjem aktivnosti), tudi gospodarska…
Ekonomsko ogledalo 2/2024
Razpoloženje v slovenskem gospodarstvu je bilo v prvem četrtletju še vedno slabše kot v enakem lanskem obdobju, a boljše kot ob koncu leta. Ob umirjanju cenovnih gibanj se je izboljšalo pri potrošnikih in v storitvah. Tudi kratkoročni gospodarski kazalniki v prvih dveh mesecih nakazujejo nadaljnje okrevanje in so, razen gradbeništva, večinoma…
Ekonomsko ogledalo 1/2024
Večina razpoložljivih kratkoročnih gospodarskih kazalnikov za Slovenijo se je ob koncu lanskega leta izboljšala, vendar razen gradbeništva in nekaterih segmentov potrošnje gospodinjstev večinoma niso dosegli ravni izpred leta dni. Blagovna menjava se je po dveh mesecih rasti novembra ponovno zmanjšala, kljub temu pa je bila v povprečju oktobra in…
Ekonomsko ogledalo 8/2023
Večina razpoložljivih gospodarskih kazalnikov za Slovenijo se je na prehodu v zadnje četrtletje izboljšala. Realni izvoz in uvoz blaga sta bila oktobra podobna kot mesec prej, medletni upad se je nekoliko zmanjšal. Po septembrski okrepitvi se je proizvodnja predelovalnih dejavnosti oktobra še nekoliko povečala in bila podobna kot pred letom.…
Ekonomsko ogledalo 7/2023
V Sloveniji se umirjanje rasti gospodarske aktivnosti odraža tudi na trgu dela. Upočasnjuje se medletna rast števila delovno aktivnih, prav tako se umirja še do sredine letošnjega leta močno upadanje števila registriranih brezposelnih. Kljub umirjanju dinamike zaposlovanja pa okoli polovica podjetij v gradbeništvu, tretjina podjetij v trgovini in…
Ekonomsko ogledalo 6/2023
Večina razpoložljivih gospodarskih kazalnikov v Sloveniji se je poleti poslabšala. Avgusta sta se po večmesečnem zmanjševanju izvoz in uvoz blaga sicer nekoliko povečala, proizvodnja predelovalnih dejavnosti pa se je nadalje skrčila. Medletni padec aktivnosti v izvozno usmerjenih dejavnostih se je še poglobil, najbolj v energetsko intenzivnih…
Ekonomsko ogledalo 5/2023
Vrednosti nekaterih kratkoročnih gospodarskih kazalnikov za Slovenijo, povezanih z mednarodno blagovno menjavo in aktivnostjo predelovalnih dejavnosti, so se v povprečju aprila in maja znižale glede na prvo četrtletje. Tudi realni prihodek tržnih storitev se je aprila občutno zmanjšal, manjši je bil tudi medletno. Realni prihodek v trgovini na…
Ekonomsko ogledalo 4/2023
Vrednosti nekaterih kratkoročnih gospodarskih kazalnikov za Slovenijo, povezanih z mednarodno blagovno menjavo in aktivnostjo predelovalnih dejavnosti, so se aprila znižale. Ugodnejša so bila gibanja storitvene menjave, predvsem zaradi opaznega okrevanja menjave s turizmom povezanih storitev. V prvem četrtletju se je povečal tudi prihodek v tržnih…